Wymiana opon – najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Jaki jest sens wymiany opon jak zimy czasami są bez śniegu?
Opona zimowa zapewnia dobre warunki prowadzenia auta nie tylko na śniegu, ale też na mokrej, czy pokrytej liśćmi jezdni, a co najważniejsze to wszystko w temperaturach poniżej 7 stopni. Przewagą opony zimowej od letniej, jest skład mieszanki gumy i jej mocno nacięty bieżnik, który wgryza się w śliskie podłoże zapewniając odpowiednią przyczepność.

Kiedy należy zmieniać opony na zimowe?
Opony należy wymieniać jak tylko temperatury na dworze utrzymują się na poziomie poniżej 7 stopni Celsjusza. Jak tylko poczujemy ze jest zimniej nawet w środku dnia, nie czekajmy na pierwszy śnieg, by nie stać w kolejce na wymianę opon. Opona zimowa i tak w takich warunkach sprawuje się lepiej od letniej.

Jak ważne jest wyważenie kół w aucie?
Jeśli odczuwamy wibracje nadwozia czy kierownicy podczas szybszej jazdy samochodem, prawdopodobnie mamy niewyważone koło lub krzywą felgę. Prócz tego, że nie jest to żadna przyjemność jechać takim autem, to ma to bardzo negatywny wpływ na stan naszych łożysk kół i elementów zawieszenia. Wystarczy 15 gram niedoważenia koła, prędkości 130 km na godzinę, a siła, jaka wpływa na łożysko koła to jakby 1000 razy na minutę walić w nie 4 kilogramowym młotem! Takie coś skraca żywotność zawieszenia o ponad 50 procent, a łożysk kół o 70 procent.

Dlaczego tak ważny jest rocznik opony?
Na każdej oponie wybity jest rok produkcji, widoczny z boku opony, przedstawiony w formie czterech cyfr. Dwie pierwsze to numer tygodnia, a dwie ostatnie to rok. Opona zachowuje swoje optymalne właściwości do 5 lat od ich produkcji, po tym czasie jest bardziej narażona na pęknięcia i uszkodzenia. Widząc mikropęknięcia w strukturze opony lub mamy wrażenie ze guma jest twardsza możemy powiedzieć, że nasza opona już się zestarzała i trzeba ja wymienić.